Jedzte sedmokrásky, budete mať biele zuby!
PIEŠŤANY/VRBOVÉ – Aj vy máte doma trávnik, v ktorom sa vám udomácnili aj sedmokrásky? Pestovatelia anglických trávnikov ich okamžite likvidujú, pretože sedmokrásku považujú za burinu. Ale bylinkárka z Vrbového, Anna Kopáčová im radí: „Odtrhnite si sedem kvietkov a zjedzte ich! Budete mať zdravé a biele zuby!“
Či je to pravda, ťažko povedať ale od tej pamätnej vety, som každý rok aspoň päť, šesťkrát do roka zjedla aj desať sedmokrások a zubára som potrebovala len keď sa mi zlomil dávno opravovaný zub na tvrdom suchári.
Chutili dobre, dokonca by som povedala, že na sedmokráskach by som vydržala žiť aj týždeň. No a keď som sa už odvážila jesť sedmokrásky, pridala som k nim aj stonky púpav. Každé ráno pred raňajkami si ich odtrhnem v záhradke, umyjem, zavriem oči a žujem. Síce si pripadám ako Rysuľa, ktorú som kedysi pásla spolu s chlapcami v osade U Januškov, ale odkedy konzumujem surové stonky púpavy, nemám problémy s trávením a dokonca ma ani nenadúva. Takže tú detskú masť, ktorú si Punto žiada od organizátorov koncertov Slniečka – Pupíka proti nadúvaniu, chodím už len obzerať do lekárne. Pri pohľade na ňu si totiž spomeniem, ako veľmi trpelo moje dieťatko, keď sa mi od bolesti vystieralo na ramene, pretože pred 21 rokmi Pupík neexistoval.
Ale vrátim sa k sedmokráskam. Dozvedela som sa i to, že si sedmokrásku môžete usušiť aj na zimu, zbierajú sa jej kvietky. Môžu byť aj so stonkou dlhou do jedného centimetra. Sušia sa v tieni, ak ich je málo, stačí pár hrstí vysypať na tanierik doma v kuchyni a dvakrát za deň ich trošku poprevracať prstami.
Kvietky sedmokrásky obsahujú saponíny, ale aj sliz, horčiny a triesloviny. Možno preto mi chutili, že sa v nich nachádzajú aj organické kyseliny – jablčná, vínna, octová a oxalová. No je v nich aj troška inulínu ako v čakankách či topinaburoch, ktorý slúži ako náhrada cukru a vytvára priaznivú mikroflóru v črevách. Inulín zásobuje telo energiou, ale jeho energetická hodnota je paradoxne veľmi nízka.
Droga sedmokrásky sa používa hlavne pri zápale horných dýchacích ciest alebo v rekonvalescencii po zápale pľúc, pretože uľahčuje odkašliavanie. Má protizápalové účinky, pomôže pri rôznych kožných ochoreniach – vredoch a vyrážkach. Urýchli hojenie rán, krvných podliatin, zmierňuje prudké bolesti pri menštruácii, ba i klimakterické ťažkosti.
Čaj zo sedmokrásky uvaríte jednoducho. Jednu kávovú lyžičku zalejte 2 dl vody a čajík popíjajte dva – trikrát denne. Z listov sedmokrásky si môžete urobiť aj šalát, prívarok, alebo nimi dochuťe polievku a jarné chlebíčky zhotovené pre návštevu, ktorú práve čakáte. Určite ju prekvapíte!
Ak by ste sa chceli dozvedieť, z čoho sa vyrába flavobion na liečenie pečene, na čo slúži rakytník a prečo by našinci mali jesť viac červených a čiernych ríbezlí, pozrite si video natočené v bylinkovej záhradke Vrbovčanky Anny Kopáčovej: