História populárnej hudby od 50. rokov 20. storočia (44)
Začiatkom 90. rokov boli za najlepšiu indie popovú skupinu označovaní THE SUNDAYS vytvorení v Londýne v roku 1988 v obsadení Harriet Wheeler, nar. 1963 (spev), David Gavurin, nar. 1963 (gitara) a Paul Brindley, nar. 1963 (basová gitara).
Trio pôvodne hralo s automatickým bubeníkom, až neskôr sa stal hráčom na bicie Patrick Hannan, nar. 1966. Obrovský úspech dosiahli už debutovým albumom Reading, Writing and Arithmetic, ktorý v januári 1990 skončil na štvrtom mieste. Tvorila ho zmes vyvážených nevtieravých popovo ladených piesní interpretovaných osobitným spôsobom Harriet. Dvojročná odmlka spôsobila, že návrat na hudobnú scénu plnú dievčenských zasnených hlasov, smutných balád a zvukových experimentátorov bol veľmi ťažký. Druhý album Blind napriek svojim kvalitám v októbri 1992 skončil len na 15. mieste a stratil sa v záplave tvorby gitarových skupín.
K nasledovníkom Cocteau Twins sa zaradila aj skupina CRANES vytvorená v roku 1984 v Portsmouthe súrodeneckou dvojicou Alison Shaw (spev, basová gitara) a Jim Shaw (bicie). V roku 1986 vo vlastnom náklade vydali kazetu s názvom Fuse. O tri roky neskôr zostava doplnená o gitaristov Marka Francomba a Matta Copea nahrala album Self Non Self. Pôvodná tvorba plná surových zvukových efektov sa premenila na aplikáciu akustických nástrojov, v rámci ktorých spevAlison pôsobil omnoho vrúcnejšie a emotívnejšie. Albumom Wings Of Joy sa presadili v rebríčku popu, ktorý na týždeň na jeseň 1991 skončil na 51. mieste. Album Forevervmáji 1993 skončil na 40. mieste a singel Jewel na jeseň 1993 dokonca na 29. mieste. Napriek tomu, že skupina nezaznamenala komerčný úspech, jej tvorba charakterizovala inú tvár nezávislej hudobnej scény.
(Pokračovanie nabudúce)