Slovenské osobnosti medicíny vo svete (37): 20. storočie
PIEŠŤANY – Seriál o osobnostiach so slovenskými koreňmi, ktorí dosiahli významné svetové úspechy v medicíne, pripravuje pre Piešťanský týždeň Prof. Jozef Rovenský. Aktuálne diely nájdete na internetovej stránke vždy v sobotu predpoludním. Dnešný diel je venovaný Ladislavovi Detremu
Ladislav DETRE
* 1874 Šurany, + 1939 USA – lekár
Pochádzal z rodiny lekára. Lekársky diplom získal v Budapešti v roku 1895. Počas stáže u slávneho bakteriológa Mečnikova v Paríži prvýkrát na svete použil vo svojej prednáške o protilátkach proti týfusu termín antigén. Prednáška bola publikovaná vo francúzštine v 13. zväzku ročeniek Pasteurovho ústavu v Paríži v roku 1899. Podľa autorov knihy Hungarian Masters of Immunology podstatou Detreovej teórie bol nový poznatok, že imunita vzniká na základe špecifického popudu – antigénu.
Po návrate z Paríža sa Detre stal priekopníkom sérológie a imunológie v Uhorsku, a to nielen v humánnej, ale aj vo veterinárnej medicíne. Objavil sérum proti slezinnej sneti. Napísal veľký počet štúdií a monografií z oblasti bakteriológie, parazitológie a imunológie. Počas prvej svetovej vojny pôsobil ako bakteriológ bratislavského vojenského veliteľstva. V roku 1938 emigroval do USA, kde do roka zomrel. Slávny americký lekársky časopis JAMA mu venoval nekrológ.