Povinnosti pri dopravnej nehode
Zákon o cestnej premávke považuje za dopravnú nehodu každú udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej sa usmrtí alebo zraní osoba…
…poškodí sa cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie, uniknú nebezpečné veci alebo na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí, alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda prevyšujúca 3984 € (120-tisícSk). Vodič je po nehode povinný bezodkladne zastaviť vozidlo, zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky v čase, keď by to bolo na ujmu zistenia, či tak neurobil pred jazdou alebo počas jazdy.
Medzi ďalšie povinnosti účastníka dopravnej nehody patrí: ohlásiť nehodu polícii, poskytnúť podľa možností zranenej osobe prvú pomoc, a ak treba, bezodkladne privolať rýchlu lekársku pomoc. Tiež urobiť potrebné opatrenia na záchranu osoby alebo majetku ohrozeného dopravnou nehodou, zotrvať na mieste až do príchodu polície alebo sa na miesto nehody bezodkladne vrátiť po jej ohlásení či poskytnutí pomoci.
Treba sa zdržať konania, ktoré by bolo na ujmu vyšetrenia dopravnej nehody, najmä premiestnenia vozidiel. Aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky, na mieste dopravnej nehody je potrebné urobiť vhodné opatrenia, umožniť obnovenie cestnej premávky a preukázať svoju totožnosť na požiadanie iného účastníka dopravnej nehody.
Ak účastník dopravnej nehody premiestni vozidlá po nehode, lebo je to nevyhnutné na uvoľnenie alebo ošetrenie zranenej osoby či na obnovenie premávky, je povinný vyznačiť postavenie vozidiel pri dopravnej nehode, situáciu a stopy. Policajtovi musí účastník nehody poskytnúť potrebnú súčinnosť pri jej objasňovaní, vrátane predloženia dokladov, najmä vodičského oprávnenia a občianskeho preukazu.