Ožilo storočné harmónium Štefana Pyšného
PIEŠŤANY/NOVÉ MESTO N. V. – V predvečer tridsiateho novomestského jarmoku sa na nádvorí Podjavorinského múzea v Novom Meste nad Váhom konal koncert venovaný pamiatke Štefana Antona Pyšného.
Tento zbormajster, učiteľ hudby, zberateľ ľudových piesní, organista v Kostole sv. Martina vo Vrbovom a jeden z členov komisie Spolku svätého Vojtecha v Trnave, ktorá v roku 1937 zostavila Jednotný katolícky spevník, sa síce narodil v Novom Meste nad Váhom, no takmer celý svoj aktívny život pôsobil vo Vrbovom. Pyšného piesne má vo svojom repertoári nielen krakoviansky folklórny súbor Lusk i Krakovanček, ale aj populárna dychovka – Borovienka, ktorá spolu s mladými folkloristami z Krakovian prezentovala svoje umenie aj počas slávnostného otvorenia výstavy.
Novomešťania ju venovali životu a dielu ich rodáka Š. A. Pyšného. Podstatnú časť informácií o ňom im sprostredkoval zo svojho súkromného archívu historik Ľubomír Bosák z Vrbového. Nové Mesto nad Váhom po rekonštrukcii fasády múzea získalo nádherné nádvorie, ktoré vyniká akustikou. Počúvať v ňom viac ako storočné harmónium majstra Pyšného, ktoré rozozvučal Michal Sedlák z Borovienky, bolo nevšedným zážitkom. Rovnako krásne zneli aj piesne v podaní speváckeho zboru slovenských učiteľov. Štyria muži zaspievali pieseň, ktorou vzdali úctu Pyšnému týmito slovami: „Duch národa žije v piesni, v ňom sa vznáša k výšinám. Kto tej piesni cestu kliesni, sláva mu, nech žije nám!"