Michal Serbin predstavuje seriál o populárnej hudbe
Človek, ktorého Slovensko pozná ako prokurátora, má aj iné záľuby ako boj za spravodlivosť. Je vášnivým fanúšikom hudby a tiež znalcom jej histórie.
Na stránkach Piešťanského týždňa ste mali doteraz možnosť prečítať si tri diely seriálu História populárnej hudby. Pre náš týždenník ho píše bývalý prokurátor Michal Serbin. Počas návštevy Piešťan nám prezradil, na čo sa čitatelia môžu tešiť v najbližších týždňoch.
Pre čitateľov, ktorí radi súťažia pripravil autor seriálu aj súťaž. V každom uverejnenom diely bude totiž súťažná otázka. Spomedzi tých, ktorí nám na ňu pošlú správnu odpoveď, vždy vylosujeme výhercu cédečka alebo trička či hrnčeka s logom Piešťanského týždňa.
Na osvieženie pamäti vám ponúkame zatiaľ posledný uverejnený diel seriálu.
História populárnej hudby od 50. rokov 20. storočia (3)
V Liverpoole v roku 1957 vytvoril John Lennon skupinu Quarrymen. O rok neskôr vznikla skupina Fourmost. V roku 1959 nasledovali Gerry and Pacemakers. V Londýne začal v roku 1957 pôsobiť Long John Baldry. O rok neskôr Shadows a v roku 1959 Procol Harum.
Obdobou štýlu skiffle v USA bol rockabilly. Pri jeho vzniku sa pôvodne používal názov hillbilly,ktorým sa v 20. a 30. rokoch minuleho storočia označovala country hudba. Považovaný je za predchodcu rock and rollu. Vznikol z country honky tonk hudby, ktorú približne v roku 1952 ovplyvnilo elektrifikované černoské rhythm and blues. Centrom štýlu sa stal Memphis, hoci najmä na juhu USA sa vytvorilo množstvo miestných podôb. Za vrcholné obdobie jeho existencie sú považované roky 1954 až 1958. Mnoho hviezd country ako Johnny Cash, Charlie Rich alebo Roy Orbison začalo spevácku karieru v tomto štýle. Označovaný jej aj ako medzičlánok medzi akustickou gitarovou hudbou a rockom. Niektorí hudobníci ako Carl Perkins si na tomto štýle vybudovali celú karieru. Texty piesni boli väčšinou jednoduché, často agresívne a sebaobdivujúce. Vytvorili si štýl účesu vo forme tzv. kohuta, obliekania krátkych kožených bund a semišových topánok. Jeho tvorbou boli očarení aj členovia Beatles, ktorí nahrali jeho piesne ako Honey Don´t a Machbox. Zaujímavosťou je ,že klasické skladby rockabilly v 50. rokoch neboli vydané na dlhohrajúcich platniach.
Pod vplyvom revivalu rockabilly koncom 70. rokov začala spoločnosť Charly vydávať kompilácie ako Rare Rockabillies alebo Sun Rockabillies a založila si na tom rozvoj spoločnosti. Impulzom bolo album speváka Roberta Gordona, ktoré v roku 1977 nahral s gitaristom starej generácie Linkom Wrayom. Skoro po tridsiatich rokoch od svojho vzniku vo Velkej Britanii uspela pieseň americkeho speváka Hanka Mizella nar. 1924, ktorá v marci 1976 skončila na 3.m. a v rebríčku zotrvala 13 týždňov. Najúspešnejšou revivalovou skupinou v tomto žánre bolo z New Yorku pochádzajúce trio Stray Cats, ktoré sa najprv presadilo vo Velkej Británii. V rokoch 1980 a 1981 skončili v TOP 10 jeho piesne Runaway Boys a Rock This Town a album Stray Cats na 6.m. a v rebríčku zotrval 22 týždňov. Záujem o návrat tohto štýlu podnietila pieseň Rockabilly Rebel britskej skupiny Matchbox, ktorá v novembri 1979 skončila v TOP 20. Na interpretáciu rovnakeho žánru sa orientovala britská skupina Polecats, ktorá v roku 1981 uspela s tromi piesňami medzi inými aj s názvom Rockabilly Guy.
Stray Cats vznikli v roku 1979 v obsadení Brian Setzer gitara, spev, Lee Rocker kontrabas a Jim Phantom bicie. Svoj modny hudobný štýl vytvorili kombinaciou hudby 50. rokov s hudobnou technikou 80. rokov. Vo Velkej Britanii uzatvorili nahrávaciu zmluvu so spoločnosťou Arista a absolvovali koncertné turné s Elvisom Costelom. Po úspešnom turné v Europe a Australii sa vratili do USA, kde zásluhou výberu hitov uspeli v americkom rebríčku. Novou tvorbou nezopakovali však britský úspech a v roku 1984 sa rozpadli. Hudobné napodobňovanie a štýlové revivaly si zachovali trvalú popularitu.
Autor: Michal Serbin